Extrémní projevy počasí budeme zažívat častěji. Jak se jim bránit?

12.07.2021

TISKOVÁ ZPRÁVA

Vlny vedra střídané velmi silnými bouřkami, a dokonce i ničivým tornádem zůstanou pravděpodobně symbolem letošního léta. Klimatologové však už několik let varují, že s postupující změnou klimatu bude četnost a razance těchto extrémních projevů počasí bohužel narůstat. Připravit se na podobné přírodní katastrofy můžeme jen omezeně, ale přesto dobrá příprava může zachránit životy, zdraví a omezit výši škod na majetku. Co tedy můžeme dělat?

Pokud se extrémně silná bouře či tornádo skutečně objeví, je důležité ukrýt se na místech, kde vám nehrozí nebezpečí od předmětů létajících vzduchem. Rozhodně tedy není vhodné pohybovat se na volných prostranstvích nebo stát u okna. Naopak byste se měli ukrýt v místnostech, které jsou v domě co nejníže (v přízemí či sklepě) a co nejvíce uprostřed domu, ideálně v místnostech bez oken a s dveřmi bez skleněné výplně.

Pro případ silných bouřek nižšího stupně je také důležitá prevence. Rozhodně je třeba neponechávat na dvoře či zahradě u domu volné předměty. Průběžně je třeba provádět kontrolu stavu střešních konstrukcí a dalších větrem namáhaných částí staveb. Důležitá je také průběžná kontrola zdravotního stavu jednotlivých stromů i stromořadí a jejich vhodná údržba. Pokud máte možnost, např. při novostavbě či rekonstrukci střechy, zvolit si materiál, určitě stojí za to vybírat z těch s větší odolností vůči krupobití. Případně doplnit dodatečnou ochranu například u střešních oken. V rámci možností je potřeba se připravit také na výpadky elektřiny, ke kterým v případě extrémního počasí dochází prakticky vždy.

Existenci podmínek pro vznik tornáda dokážou meteorologové s omezenou mírou přesnosti předpovídat. Je tedy velmi důležité sledovat jejich výstrahy. A to buď na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nebo přímo v jejich aplikaci pro mobilní telefony.

Město České Budějovice je schopno varovat své obyvatele prostřednictvím hlášení VISO (Varovný a informační systém obce) o možnosti výskytu extrémně silných bouřek, a tento způsob využilo např. dne 29. června a v dalších dnech během července v souvislosti s výstrahami ČHMÚ. Přepis akustického hlášení i zvukový záznam je zveřejňován na oficiálním webu města a facebookovém profilu. Dále město nabízí možnost zasílání varovných povodňových SMS, a to na Dobrovodském a Hodějovickém potoku. Lokální výstražný systém zahrnuje vedle pěti vlastních limnigrafů na lokálních tocích i srážkoměry umístěné na základních školách Pohůrecká a Oskara Nedbala, které slouží k přímému odečtu úhrnu srážek a varování při extrémních úhrnech srážek.

Kompletní sada systémových doporučení pro správu města pak bude součástí finální verze Adaptační strategie Českých Budějovic.