Náměstí na Vltavě zezelenalo

18.04.2024

Prostor před Kulturním domem Vltava se proměnil v příjemné místo pro odpočinek a relaxaci, které, kromě estetické, plní také ekologickou i praktickou funkci.

zdroj: město České Budějovice
zdroj: město České Budějovice

"Nová podoba náměstí přináší nejen radost a hezčí prostředí lidem, ale umožňuje i moderní a efektivní zavlažování celého prostoru, ve kterém výrazně přibylo zeleně. Lokalita měla dlouhodobě problém s velkou prašností, kterou přestavba vyřešila," prohlásila primátorka města Dagmar Škodová Parmová. Právě rozšíření zeleně je velkou výhodou nové podoby náměstí. Původně zabírala pouze 18 % místa, nyní je to 48 %.

Celkové náklady výstavby byly 22 milionů Kč, město obdrželo dotaci 16,5 mil. Kč z norských fondů. "Rád bych poděkoval nejen všem, kteří se do výstavby zapojili, ale i lidem z okolních domů za trpělivost, protože takováto stavba přináší nepohodlí. Mám dobrý pocit z toho, že spousta lidí chválí, jak se tohle místo proměnilo, občané tady konečně mají prostor, kde mohou příjemně trávit volný čas," shrnul přínosy rekonstrukce první náměstek primátorky Petr Maroš, který je zodpovědný za investice. Součástí proměny je i atraktivní stínící plachta, kterou místní ocení v horkých letních dnech.

"Projekt je výjimečný i z hlediska životního prostředí. Bylo tu vysazeno 51 stromů, které nahradily původní, jež tu skomíraly. Záměrně jsme volili takové druhy, které se do prostředí budou hodit – ambroně, platany a neplodící třešně. Rozsáhlá zeleň nejen ochladí tuto část sídliště, ale zadrží i velké množství dešťové vody a bude domovem zpěvnému ptactvu," vysvětlila náměstkyně primátorky pro životní prostředí Zuzana Kudláčková.

Vedle stromů je na místě osazeno i 1 451 m2 trvalek a 712 m2 trávníku. Město České Budějovice ale hodlá zlepšovat tuhle lokalitu i nadále. Na okraji náměstí bude v dohledné době zrekonstruována budova, kde sídlí Salesiánské středisko mládeže, kterou město nedávno koupilo.